Search
Close this search box.

قدرت در زندانبانی است

روز یکشنبه ۱۱ دی ۸۴ بالاخره بعد از ۴۴ روز بی خبری و ممنوعیت ملاقات توانستیم با آقای گنجی در زندان اوین دیدار کنیم. این دومین ملاقات آقای گنجی با فرزندان و مادرشان طی یکصد و سی روز گذشته بود . آقای دکتر مولایی – وکیل- نیز در این دیدار حضور داشتند.

آقای گنجی همچنان در زندان امنیتی – انفرادی ۲ الف به سر می برد و وضعیتش مثل سابق است. همچنان در محدودیت شدید غذایی و دارویی،‌ با وزنی حدود ۵۰ کیلو گرم، فشار خون ۵/۷ روی ۵/۵ ،‌هیچ تغییر مثبتی در شرایط نگهداریش رخ نداده و همچنان از بیماری ها و عدم امکان درمان آنها رنج می برد. علاوه بر این به بیماری های دیگری از جمله ناراحتی‌های گوارشی نیز مبتلا شده است.

باید از آقایان پرسید با چه توجیه قانونی،‌ آقای گنجی را به جای بند عمومی همچنان در انفرادی، آن هم انفرادی امنیتی ۲ الف نگاه داشته اند؟ اگر تحت نظارت سازمان نظارت بر زندان هاست پس چرا مطابق آیین نامه سازمان زندان ها با او رفتار نمی شود؟‌ چرا از تغذیه عادی، ‌امکانات درمانی،‌ تماس تلفنی،‌ ملاقات با خانواده و وکیل،‌ مرخصی و … [مطابق آیین نامه سازمان زندانها] محروم است؟

آقای احمدی نژاد – رییس جمهور – پیشنهاد یک سلسله نشست های علمی بین متفکران اسلامی و اروپایی در باب مبانی حقوق بشر و تهیه گزارش درباره آزادی بیان و قلم ، ‌وضع زندان ها و … داده و داوری را به افکار جهانی واگذار نموده اند. اینجانب به عنوان یک شهروند از این طرح بسیار استقبال و پیشنهاد می کنم تهیه این گزارش را از بند انفرادی الف ۲ [گوانتاناموی اوین] شروع کنید و از سر عدالت و مهرورزی نماینده خود – و صد البته چند عکاس و خبرنگار مستقل و بیطرف – را به این بند بفرستید تا نمونه ای از شرایط مطلوب زندان و زندانیان نظام جمهوری اسلامی را که جز پوست و استخوان از آنها باقی نمانده به اطلاع افکار عمومی برسانند.

زندانیانی که به خاطر استفاده از حق مسلم آزادی قلم و بیان – البته در جوامع مردمسالار- و نقد قدرت غیر پاسخگو به این حال و روز گرفتار آمده اند. اگر در ادعای خود صادقید و هراسی از نتیجه‌ گزارش ندارید چنین کنید که: به عمل کار برآید به سخندانی [و سخنرانی] نیست.

مطمئنا در این مورد بخصوص نمی توانید از چند روز قبل با نقاشی در و دیوار زندان و آب و جارو و تعویض ملحفه ها و دادن لباس های نو به زندانی، ‌نقض حقوق اساسی آنان را پنهان کنید. چرا که دیدن جسم نحیف و چهره زرد و لمس دستان یخ او، ‌اوج قساوت و کینه اربابان قدرت را نسبت به منتقدان مصلح خود، ‌بیش از پیش برملا می کند.

معصومه شفیعی
۱۳ دی ۸۴
مطابق با ۲۰۸۱ مین روز حبس گنجی
و ۱۲۳ مین روز زندان انفرادی

* به نقل از روز
** عنوان برگرفته از نوشته محمدرضا نیکفر. مفهوم همراه این سخن این است: قدرت را از زندانهایش بشناس و از حقوقی که برای زندانی قائل است. من پیشتر در باره زندان در اینجا نوشته ام: جایی که نه خدا هست نه قانون

مطالب دیگر

استاد فلک دولتمند خال

به لایق شیرعلی خیلی علاقه داشت. در شعر مولوی غرق بود. به نازکی های زندگی مردم خود سخت آگاه بود. گرفتارش بود. میان جنگ و

افسانه هر ملیت یک دولت

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن