Search
Close this search box.

دیدار با حجاریان

دارم ویدیوی گفتگوی حجاریان با معین را تماشا می کنم. تیزهوشی حجاریان چنان است که معین در مقابل اش مثل یک دانشجوی ساعی و درس خوانده جلوه می کند که درسش را با حجب و حیا پس می دهد ولی از تذکرات استاد و راهنمایی او هم بی نیاز نیست.

سوالهای حجاریان گاه واقعا سخت است و نامزدی که جرات کند به آنها جواب صریح دهد ظاهرا هنوز به میدان نیامده است! سوالهای او در باره اصل ۱۱۰ قانون اساسی و اختصاص مجلس خبرگان به روحانیون طوری بود که معین نتوانست درست و حسابی جواب دهد. گرچه شاید سوالها جواب را در خود داشتند.

بحث رابطه اسرائیل و فلسطینیان که شد یاد عبدالله نوری افتادم. کرسی ریاست جمهوری ما سالهاست کسی را که فصیح و صریح و با اعتماد به نفس کافی و بدون من-و-من (به کسر میم بخوانید)  صحبت کند به خود ندیده است.

خلاصه من از حجاریان بیشتر خوشم آمد. کاش می شد به او رای داد! دیگران هر چه می خواهند بگویند اما من اولین معیارم برای سنجش یک فرد هوش و بلاغت اوست ( نه اینکه چپ بوده یا راست یا مقام امنیتی بوده و یا چه و چه). دوستانی هم که انتقاد کردند چرا از حجاریان در این گفتگو استفاده شد و فکر کرده اند از او استفاده ابزاری شده به نظرم دقت نکرده اند که هیچ کس دیگری نمی توانست این سوالها را با همان تسلط و اطمینان و دانش حجاریان مطرح کند. او با وجود آنکه از نظر توان گفتاری پس از ترورش مشکل پیدا کرده است اما از نظر توان ذهنی و تحلیلی و نکته بینی و حتی شوخ طبعی هیچ مشکلی ندارد. کلا آدم راحتی است. بر خلاف معین! (ویدیوی تبلیغاتی تک نفره معین که خطابه اش را از روی مانیتور لپ تاپ می خواند هم خیلی تو ذوق می زد.) به محتوای جوابهای معین هم فعلا نمی پردازم ولی این را بگویم که نه تعریف اش از اصلاحات را پسندیدم و نه جوابش را به حجاریان وقتی گفت با مجلس هفتم چه خواهی کرد.

دو توصیه: ضمنا این گفتگو ۵۸ دقیقه است و با وجوداینترنت پرسرعت اروپا تقریبا نزدیک به یک ساعت طول می کشد تا دانلود شود. اینطوری کسان زیادی نمی توانند آن را ببیند. اگر دوستداران معین می خواهند واقعا این ویدیوی دیدنی دیده شود بهتر است یک نسخه برای سرعت های پایین هم تدارک ببینند یا نسخه موجود را به دو سه قسمت تقسیم کنند(حجم ۱۲۰ مگابیتی فعلی واقعا سنگین است). دیگر آنکه من پس از خواندن متن سایت روز در باره این گفتگو می خواستم از دیدن ویدیو منصرف شوم به این حساب که در ویدیو همان حرفها زده می شود که به ادعای روز متن کاملش چاپ شده است. ولی نه تنها اینطور نیست بلکه اصلا آنچه آنجا آمده مثل اینکه از یک گفتگوی دیگری است! پس دوستان زحمت بکشند و  متن واقعا کامل این گفتگو را هم منتشر کنند. تا بشود رویش حرف زد!  -ولی نه جدا نکته های خوبی دارد. (بعد هم هر کس می داند چرا متن روز با این ویدیو یکی نیست لطف کرده رمز گشایی کند و در نظرها بنویسد.)

*این هم نشانی برای دیدن فیلم

پی نوشت: سایت روز مردانگی کرد و متن گفتگوی یک ساعته را منتشر کرد. آنها که فرصت نمی کنند فیلم را ببینند این متن کار آنها را ساده می کند. به نظر من این متن برای هر نوع اصلاحات سیاسی و اصلاح قانون اساسی راهنمای خوبی است.

مطالب دیگر

استاد فلک دولتمند خال

به لایق شیرعلی خیلی علاقه داشت. در شعر مولوی غرق بود. به نازکی های زندگی مردم خود سخت آگاه بود. گرفتارش بود. میان جنگ و

افسانه هر ملیت یک دولت

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن