Search
Close this search box.

بازار خودفروشی تهران

بعضی وقتها نمی توانم تنها در لینکدونی به یک خبر ارجاع دهم. فکر می کنم باید آن را بیاورم در بدنه وبلاگ تا حق مطلب و اهمیت آن گزارده شود. داشتم کتابچه را می خواندم و نظرات خوانندگان مطلب اخیر مهدی را در باره زن و جنسیت در اسلام. چه بحث های خوبی و چه نظرات جالبی. متوسط سطح بحث وبلاگی و وبسایتی بالا رفته است. فکر می کردم با اینکه با گروهی از خوانندگان او موافق هستم ولی باید جداگانه چیزی بنویسم. اما با گردشی در خوابگرد پس از آن و با دیدن لینک خبر زیر در آنجا و خواندن متن آن در حیرت فرو رفتم و فکر کردم امشب را به همین خبر بسنده کنم تا بعد به مهدی و اسلام زن باره و مساله فقها برسم.
لحن این خبر اغراق آمیز می نماید. من مایل نیستم مثل خوابگرد باور کنم و بگویم آری ۶۰۰ هزار زن در تهران خودفروشی می کنند. شاید هم خوابگرد چیزهایی می داند و می بیند که ما در خارج از آن بی خبر می مانیم. ولی برای من که هنوز ده سال نشده از وطن دور شده ام مقایسه آن زمان با آنچه در این خبر می خوانم اسباب شگفتی است. آیا واقعا تهران اینگونه سرسام آور و افسار گسیخته چهره عوض کرده است؟ چه اتفاقی افتاده است؟ معمولا این خبرها را نه آنهم در حد و شمار صدهزارانی از آسیای جنوب شرقی می شنیدیم . و بعد هم از روسیه و ترکیه و اروپای شرقی و بعدتر از کشورهای آسیای میانه. حالا انگار همه جایی شده است. حساب کشورهای غربی و نیز ژاپن البته جداست. اینجا سکس تجارت رسمی است و گویی با ذات غرب و ماتریالیسم آن آمیخته است و به هرحال در ماهیت و محتوا تفاوت اساسی دارد با بازار خودفروشی ما چرا که فقر درآن اساس نیست و چنان بی در و پیکر هم نیست که مثلا در ایران گویا هست.
کاش کسی بود که با دیدگاهی توصیفی از تهران می نوشت. اگر ما خارج نشینان باید از تجربه های خود و دیده هامان بگوییم تا چهره اغراق آمیز بهشتی غرب در نظر ایرانیان تعدیل شود و به واقعیت پیوند یابد، اهالی قم و تهران و مشهد و اصفهان و کجا و کجا هم خوب است به ما مهاجران بی خبر از وطن مانده از تحولات جاری بگویند. واقعا تهران این است که این روزنامه ایتالیایی توصیف کرده است؟ (متن خبر را عینا به نقل از رادیو فردا می آورم. فارسی نویسی اش هم همین است که می بینید. نخواستم آنرا ویرایش کنم!)
احمد رافت (رادیو فردا): مهمترین خبرگزاری غیر دولتی ایتالیا، کرونوس اینترنشنال در گزارش می نویسد: تنها در پایتخت جمهوری اسلامی ایران ۶۰۰ هزار زن و دختر جوان به خودفروشی مشغول هستند و در تهران بنا بر آماری که اخیرا در همایش بررسی های آسیب های اجتماعی ارائه شده است، بیش از هشت هزار مرکز فحشا به کار مشغول هستند. سهیل معین، کارشناس آسیب های اجتماعی، در همین زمینه بنا بر آن چه این خبرگزاری ایتالیایی می نویسد گفته است: سن متوسط خودفروشی در جمهوری اسلامی ایران در عرض هفت سال گذشته از ۲۸ سال به زیر ۲۰ سال نزول کرده است و در سال های اخیر حتی دختران ۱۳ ساله نیز در خیابان ها به خودفروشی مشغول هستند. سهیل معین در همین زمینه می گوید: خودفروشی در میان نوجوانان به طور روز افزون گسترش می یابد و بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی پذیرای این معضل اجتماعی هستند.
رقم ۶۰۰ هزار خودفروش به گفته کارشناسان به طور حرفه ای به این کار مشغول هستند و نوجوانانی که به طور غیر مستمر در خیابان ها و یا مرکز فحشا در تهران و شهرستان ها پیکر خود را در معرض فروش قرار می دهند را در بر نمی گیرد. کارشناس ایرانی مدعی است که بر مبنای آمار کنونی در حال حاضر ایران بزرگترین بازار مصرف مشروبات الکلی در خاورمیانه است و مصرف مشروبات الکلی روز به روز در این کشور در حال افزایش است. بیش از یک سوم کسانی که در جمهوری اسلامی به طور مستمر مشروبات الکلی مصرف می کنند را زنان تشکیل می دهند.
در همین گزارش به پدیده دختران فراری نیز اشاره می شود. کرونوس اینترنشنال می نویسد: بر اساس تحقیقاتی که توسط انور حمدی راد، استاد دانشگاه علامه طباطبائی تهران انجام گرفته است، در دو سال اخیر سن متوسط دختران فراری از ۱۶ سال به ۱۴ کاهش یافته است. بر پایه همین تحقیقات ۷۰ درصد از دختران و نوجوانان فراری در ۴۸ ساعت اول مورد آزار و یا تجاوز جنسی قرار می گیرند. شمار دختران فراری در سال جاری خورشیدی نسبت به سال ۱۳۶۵ به مقدار ۲۰ برابر افزایش یافته است. کرونوس اینترنشنال همچنین می نویسد: تعداد دختران و زنان ایرانی که در کشورهای خلیج فارس، ترکیه، و یا حتی پاکستان و افغانستان به خودفروشی مشغولند، بیش از ۱۰۰ هزار برآورد می شود و درآمد سالیانه باندهای مافیایی ایرانی وعرب از خرید و فروش این زنان، یک میلیارد دلار برآورد می شود.
در گزارش بنگاه خبری ایتالیایی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور رکورد دار تعداد ازدواج های ناکام و طلاق نیز نام برده می شود. کرونوس اینترنشنال به نقل از منابع ایرانی می نویسد: در یک سال اخیر شمار زنان مطلقه در ایران به میزان ۱۳.۶ درصد افزایش یافته است. همزمان با افزایش ازدواج های ناکام، به شمار ازدواج های موقت در جمهوری اسلامی ایران نیز افزوده می شود. کرونوس اینترنشنال به نقل از سایت بازتاب می نویسد: در شش ماه اول سال جاری خورشیدی، شمار ازدواج های موقت به مقدار ۱۳ درصد نسبت به شش ماه گذشته افزایش یافته است.
پ.ن. در این فاصله ۲۴ ساعته پس از یادداشت بالا خوابگرد یگ گزارش خواندنی از وضع امروز تهران نوشته است با عنوان بازار خودفروشی تهران کجاست؟ که بسیار هوشمندانه است. زبان توصیفی شکراللهی انصافا زبان پرورده ای است . بیخود نیست که اینهمه بر ارزش زبان فرهیخته و آشنایی با ادبیات تاکید می رود. تاثیرش در همین جاها آشکار می شود. کاش کسی از شرکت کنندگان آن سمینار آسیب شناسی هم با نوشتن مطلبی خیال همه را راحت می کرد که بالاخره ۶۰۰ هزار درست است یا مثل خیلی آمارهای دیگر مملکتی یا حدسی است یا سیاسی!

مطالب دیگر

استاد فلک دولتمند خال

به لایق شیرعلی خیلی علاقه داشت. در شعر مولوی غرق بود. به نازکی های زندگی مردم خود سخت آگاه بود. گرفتارش بود. میان جنگ و

افسانه هر ملیت یک دولت

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن