Search
Close this search box.

وبلاگ نویسان در مقام حشرات الارض

… و فیلترینگ در مقام امشی

یک بلاگر: جدی جدی انگار فیل ترررر شدیم رفت پی‌کارش! عجب گندی زده‌اند به این اینترنت ایرانی. نمی‌دانم دیگر اینجا را برای چه فیل تریده‌اند! خداییش خیلی مسخره است! این همه سایت و وبلاگ معاند… به لطف آن چهل‌وپنج هزار تومنی که چند وقت پیش برای یک نرم‌افزار فیلترشکن پدرومادر دار سلفیدم متوجه فیلتر بودن اینجا نشدم تا اینکه حسین‌آقای عزیز تذکر داد.

»» به نظر می‌رسد فیلتر شدن بلاگ رولینگ هم دوباره یرای برای وبلاگ نویسان‌ دردسر ساز شده. این که می‌گویم دوباره به خاطر این است که اگر به خاطرتان باشد این قضیه قبلا هم اتفاق افتاده بود و همان موقع هم توسط خیلی از دوستان راههای مقابله با آن گفته شد. از جمله استفاده از کد پی‌اچ‌پی به جای جاوا اسکریپت. راستش فرصت شرح تفصیلی دوباره‌ی آن را ندارم اما چون از دیروز این کد را برای چندین نفر ایمیل زده‌ام اینجا می‌گذارم که برای همه در دسترس باشد، فقط چند نکته‌ی قابل توجه. اول اینکه پسوند فایلی که این کد در آن قرا می‌گیرد حتما باید .php باشد و سرور سایت شما هم از پی‌اچ‌پی پشتیبانی کند.

کوچه: مسئولان وزارت ICT و سایر بخش دولتی مربوطه هیچ تلاشی برای کمک به وبلاگ نویسان ایرانی و حمایت از آنها انجام نمی دهند. در ذهن بسیاری از مسئولان ما وبلاگ ها پدیده خطرناکی هستند که باید ریشه شان خشکانده شود. از نظر آنها وبلاگ ها رسانه ای هستند که با کمترین هزینه شکل می گیرند و مطابق خواسته های آنها کار نمی کنند و حتی خیلی ها وقت ها آنها را نقد می کنند. بنابراین به نظر می رسد مدت هاست که نابودی کامل وبلاگ ها در ایران و منفعل کردن جوانان و دور کردن آنها از وبلاگ نویسی تبدیل به آروزی آنها شده است.

آنها برای رسیدن به این خواسته خود در گام اول شروع به فیلتر کردن سایت های ارائه دهنده ابزار های کاربردی برای وبلاگ ها کرده اند. سرویس وبلاگی بلاگ اسکای هم اکنون در بسیاری از ISP ها فیلتر است. سرویس های پرشین بلاگ و بلاگفا هم مدام در معرض تهدید قرار دارند. سرویس آمار گیری nedstat چند روز پیش بطور کامل فیلتر از و دسترس خارج شده است. این سایت ابزار کارآمدی برای بسیاری از وبلاگ نویسان حرفه ای برای اطلاع از میزان هیت روزانه و پیگیری لینک های وارده شان بوده است. سرویس بلاگ رولینگ هم در نهایت تعجب دو سه روزی در بسیاری از ISP فیلتر شده است. فیلترینگ این ابزار می تواند ضربه جبران ناپذیری به وبلاگ های فارسی وارد کند. زیرا بسیاری از وبگردی های روزانه وبلاگ ها بر اساس لیست های بلاگ رولینگ آنها انجام می شود و نبود آن در کاهش میزان بازدید از وبلاگ ها هم می تواند بسیار موثر باشد.

به نظر می رسد مسئولان دولتی کم کم به خواسته های خود نزدیک می شوند. آنها می خواهند وبلاگ نویسان را سرخورده کنند. فیلتر شدن بلاگ رولینگ می تواند کمک بزرگی به آنها کند. البته این جمعیت وبلاگ نویس سمج تر از این حرف ها هستند. در مرحله بعد به نظر می رسد فیلتر کردن سرویس بلاگر در دستور کارشان باشد. سپس تنها چیزی که می ماند وبلاگ های دات کامی و کلا مستقل هستند. احتمالا در فاصله ی کوتاه فیلترینگ آنها نیز در در دستور کار قرار می گیرد.

لیستی از سایت هایی که بر اثر غرض ورزی مسئولان شرکت دیتا و در جهت نابودی کامل وبلاگ نویسی در ایران فیلتر شده اند:
Blogrolling, Nedstat, Technorati, flickr, image shak, Blogsky, RingSurf
مطالبی در همین زمنیه :
به خاطر خدا درست فیلتر کنید! – XParty
موج جدید فیلتر گزاری بر روی سایتهای اینترنتی – وین بتا
فیلترینگ بلاگ رولینگ جدی می‌شود – یک پزشک
دلایلی چند اندر باب فیلترینگ بلاگ‌رولینگ حفظه‌الله – IT Start
نمونه هایی از وبلاگ های شخصی فیلتر شده :
رسانهزیتونپیام ایرانیانهودر

بلاگ رولینگ

دو دانشجوی آی تی: دیروز علی‌رضا خان مجیدی ، گفته بودن که بلاگ‌رولینگ بعضی جاها فیلتر شده و احتمال فیلتر سراسریش هم وجود داره اما به نظر م
ن مساله زیاد جدی نیومد. ولی به توصیه ایشون عمل کردم و یک بک‌آپ از لیست بلاگرولم گرفتم. الان که ساعت
۱۲:۴۵ شنبه ۱۵ مرداده بلاگ‌رولینگ هم در قم به جمع Nedstat و دیگر فیلتر شده‌ها پیوسته، اما ظاهرا فقط برای جاوا اسکریپتی‌ها توی وبلاگشون نمایش داده نمیشه. و PHP ها مشکلی ندارند. البته خود سایت بلاگ‌رولینگ هم فیلتر شده.

آقا ما که نفهمیدیم این فیلترینگ بر چه اساسی انجام می‌شه. شما اگه فهمیدید به ما هم بگیــــــــد.

پ ن : همین الان دیدم که تکنوراتی هم فیلتر شده.
پس از پ ن: هر دم از این باغ بری می‌رسد:‌ image shak هم فیلتر شد.
پی پی پی نوشت:تازه تر از تازه تری می‌رسد وب‌لاگ احسان مظلومی یعنی رسانه هم فیلتر شده
خیلی پی نوشت: ۱بلاگر هم فیلتر شد.
مطالب مرتبط:
به خاطر خدا درست فیلتر کنید. XPARTY رضا مقتدری
فیلترینگ بلاگ‌رولینگ جدی می‌شود علی‌رضا مجیدی یک پزشک
فیلترینگ باعث ایجاد نوعی حساسیت کاذب می‌شود امیر فهیمی در گفتگو با ایسنا
خداحافظی با اینترنت! پاپیون بلاگ

آزاده عصاران: هزار و یک راه برای توسعه آی تی در کشور وجود دارد؛یکی از آنها محدود کردن وبلاگ نویسی است و بهترین کار برای کاهش خودبزرگ بینی و اعتماد به نفس نویسنده وبلاگ ها بستن و مسدود کردن بلاگ رولینگ و نداستیت است.

بنابرین کسی نه باید منتظر باشد که ببیند چند بازدید کننده دارد و نه می تواند به روز شدن سایتش را فریاد بزند! شکر که هدف اصلی این روزها افزودن ارج و قرب آی تی نیست…شهرام خان شریف کار وبار ردیفه که؟

مطالب دیگر

استاد فلک دولتمند خال

به لایق شیرعلی خیلی علاقه داشت. در شعر مولوی غرق بود. به نازکی های زندگی مردم خود سخت آگاه بود. گرفتارش بود. میان جنگ و

افسانه هر ملیت یک دولت

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن